Jak wydłużyć termin spłaty kredytu

22

07/16

Czasami zdarza się tak, że nie jesteś w stanie spłacić całej swojej pożyczki w wyznaczonym terminie. Jednak to nie oznacza, że od razu musisz wpaść w bardzo poważne problemy finansowe.

W wielu firmach pożyczkowych na pewno istnieje możliwość tego, by wydłużyć okres spłaty kredytu, bez ponoszenia z tego tytułu większych kosztów. Jeżeli skorzystasz z tej opcji, to masz niepowtarzalną okazję do tego, by uporać się ze swoim długiem, jednocześnie rozbijając go na niższe, ale za to większą ilość rat. Oczywiście nie ma niczego całkowicie za darmo. Ponieważ trzeba liczyć się z dodatkowymi odsetkami. Czyli ostatecznie Twój kredyt będzie zdecydowanie droższy od tego, z czym się zmierzałeś na początku. Jednak jest to jedno z nielicznych rozwiązań tego, by ostatecznie nie płacić zbyt wysokich kar, za opóźnienie w spłacie.

Zastanawiasz się teraz w jaki sposób najlepiej jest dokonać takiej spłaty? To nie jest wcale takie trudne, jak nam się może wydawać na początku. Na pewno pod żadnym pozorem nie należy chować głowy w piasek. Ponieważ wtedy poniesiemy wszystkie konsekwencje związane z brakiem spłaty pożyczki lub kredytu w terminie. Skontaktuj się z firmą pożyczkową lub bankiem, żeby powiedzieć o tym, iż Twoja spłata może nie być terminowa. Warto to jeszcze opatrzyć w dowody, dlaczego tak się stało. Może się przecież okazać, że szef obciął Ci pensję, albo w ogóle straciłeś pracę. Czasami musiałeś się zmierzać z niespodziewanymi wydatkami, które wpłynęły bardzo niekorzystnie na Twój domowy budżet. Tym bardziej, nie powinieneś się przejmować, że Twój wniosek zostanie odrzucony, jeżeli do tej pory wszystkie raty były spłacane regularnie. Pokazałeś w ten sposób, że jesteś jak najbardziej solidnym Klientem.

Istnieje możliwość tego, by warunki spłaty kredytu uległy zmianie. Mowa zatem jest przede wszystkim o tym, żeby wydłużyć okres kredytowania, przez co raty ulegną zmniejszeniu. To jest doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeżeli Twoja sytuacja finansowa nie jest krótkotrwała, ale może potrwać nawet do końca spłaty całego zobowiązania. Warto się z tym liczyć. Innym sposobem na rozwiązanie swoich problemów finansowych, jest kredyt konsolidacyjny. Dopóki nie uporasz się z jednym zadłużeniem w banku, to nie będziesz mógł się tak naprawdę ubiegać o kolejną pożyczkę lub kredyt gotówkowy.

Czemu możesz spodziewać się tego, że bank w pewnym sensie pójdzie Ci na rękę? Nie jest to aż taka trudna filozofia. W końcu każdej placówce bankowej będzie zależeć przede wszystkim na tym, żeby odzyskać swoje pieniądze. Najlepiej jest oczywiście brać taką możliwość pod uwagę, zanim w ogóle zaciągamy kredyt gotówkowy. Wtedy dokładnie zapoznajemy się ze wszystkimi możliwościami, jakie mamy do wyboru. Ponieważ nie wszystkie banki zagwarantują Ci możliwość odroczenia terminu spłaty lub nie we wszystkich placówkach możesz ubiegać się o wakacje kredytowe. Jednak jeżeli już będziesz mieć problemy ze spłatą zobowiązania, to jak najszybciej należy się porozumieć z bankiem. Musisz wiedzieć, że brak spłaty już dwóch rat kredytu, może doprowadzić do rozwiązania z Tobą umowy. A to jednocześnie oznacza nic innego, jak poważne problemy, ponieważ uregulowanie całego zadłużenia wchodzi na drogę sądową. Czyli musisz oddać całe zadłużenie przy jednorazowej spłacie. Dlatego właśnie lepiej jest poinformować bank o swojej sytuacji finansowej.

Warto wiedzieć również o innych konsekwencjach wiążących się ze spłatą kredytu poza terminem. Przede wszystkim Twoje nazwisko może się znaleźć na liście dłużników w Biurze Informacji Kredytowej. To oznacza, że ubieganie się o inne pożyczki lub kredyty będzie nie tylko utrudnione, ale nawet w wielu sytuacjach po prostu niemożliwe. Dlatego nie zwlekaj, tylko jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki. Jeżeli tylko wyjdziesz na przeciw swoim problemom finansowym, a nie będziesz czekał, aż one jakimś cudem rozwiążą się same, to masz bardzo dużą szansę na to, że Twoja faktyczna sytuacja finansowa w bardzo krótkim czasie znacznie się poprawi.