Korzystna opcja dla każdego – wakacje kredytowe

22

07/17

Przeglądając oferty kredytów gotówkowych, bardzo często możesz natrafić na taką opcję jak wakacje kredytowe. Warto zainteresować się taką możliwością, szczególnie jeżeli chcesz zaciągnąć spory kredyt na bardzo długi okres czasu. W końcu nie jesteś w stanie przewidzieć tego, czy po drodze, Twoja sytuacja finansowa zawsze będzie wyglądać idealnie.

Wakacje kredytowe, to nic innego, jak najczęściej odroczenie jednej raty kredytu w roku, na inny, późniejszy termin. Oczywiście trzeba się liczyć, że nie we wszystkich placówkach bankowych taka opcja jest do wykorzystania. Jeżeli jednak masz taką możliwość, to zawsze warto skorzystać z tej opcji, jeżeli w danym czasie masz mniejszy przychód, bądź też Twoja sytuacja będzie przytłoczona innymi, niespodziewanymi wydatkami, wtedy zawsze warto skorzystać właśnie z wakacji kredytowych.

W tym celu należy skontaktować się z placówką bankową, żeby poinformować ją o swojej sytuacji finansowej. Wtedy albo wystarczy wybrać się do oddziału banku, albo wypełnić krótki wniosek przez Internet. Takie wakacje kredytowe w wielu przypadkach można zaciągnąć chociaż raz przez cały okres spłaty zobowiązania lub, jak już wcześniej wspomniano – nawet raz na rok. Oczywiście trzeba być świadomym tego, że ta rata pod żadnym pozorem nie jest anulowana, ale przeniesiona na inny termin.

Warto jeszcze jednak wcześniej sprawdzić, czy w Twoim banku będziesz musiał zapłacić odpowiednią prowizję lub inną opłatę związaną ze skorzystaniem z wakacji kredytowych. Najczęściej taką opłatę uiszcza się za usługę rozpatrzenia wniosku o wakacje kredytowe. Ponadto należy wiedzieć, że o taką możliwość nie można ubiegać się od razu. Często placówki bankowe wprowadzają tak zwaną karencję. Czyli najpierw musisz przez pewien czas spłacać kredyt w terminie, by dopiero móc skorzystać z tej małej przerwy. Najczęściej jest to okres wynoszący 12 miesięcy. Jeżeli spłacasz wszystkie swoje raty w wyznaczonym terminie, to przydzielenie wakacji kredytowych będzie raczej zwykłą formalnością.

Lepiej na pewno wybrać bank, który udostępnia Ci taką możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Niż jeżeli miałbyś nie spłacić takiej raty w terminie. Niestety, ale często to graniczy z tym, że musiałbyś opłacić również karne odsetki lub opłatę za opóźnienie w spłacie. Korzystając z wakacji kredytowej, oczywiście musisz się liczyć z tym, że cała spłata będzie trwała nieco dłużej. Wszystko jednak będzie zależeć od tego ile razy skorzystasz ostatecznie z takiej opcji.