Co składa się na koszty kredytu gotówkowego?

01

09/17

Jeżeli zaczniemy przeglądać sporo ofert związanych z kredytami gotówkowymi, to przy okazji będziemy mogli stwierdzić, iż naprawdę mamy w ostatnim czasie do czynienia z wyjątkowo atrakcyjnym oprocentowaniem nominalnym. Pod tym względem powinniśmy przede wszystkim rozumieć to, iż są one w największej mierze uzależnione od stóp procentowych wyliczonych przez Narodowy Bank Polski. W ten sposób jednocześnie niestety na lokatach nie jesteśmy w stanie zarobić zbyt wiele. Ale na pewno dla wszystkich osób, które potrzebują wsparcia finansowego, taka wiadomość jest doskonała.

Warto pamiętać również o tym, iż kredyty gotówkowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że można je z powodzeniem zaciągnąć na dowolny cel. W związku z tym nie musimy się pod żadnym pozorem tłumaczyć w banku, na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Jednocześnie dostępność tych produktów finansowych, jest naprawdę zdumiewająca. Przede wszystkim możemy być spokojni o to, że procedura przyznania kredytu, pod żadnym pozorem nie będzie trwała tygodniami. Ale może się zamknąć nawet w ciągu jednego dnia roboczego.

Jeżeli jesteś coraz bardziej zainteresowany zaciągnięciem kredytu gotówkowego, to na pewno chcesz się również dowiedzieć, z jakimi kosztami ostatecznie przyjdzie Ci się zmierzyć. W końcu musisz wliczyć miesięczną ratę do swojego budżetu. Ale jednocześnie zachowując pewną poduszkę finansową na inne niespodziewane wydatki. W końcu można z powodzeniem stwierdzić, że teraz to każdy ma zupełnie inne oczekiwania względem kredytu. Jedne osoby potrzebują tylko kilku tysięcy na bieżące wydatki, a jeszcze inne są zobowiązane do tego, by pożyczyć sumę sięgającą nawet ponad 100 tys. złotych.

Zwykle przeglądając ofertę kredytów gotówkowych, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na oprocentowanie nominalne. Rzeczywiście im jest ono niższe, tym oferta wydaje się nam być bardziej atrakcyjna. Jednak pod tym względem należy zachować nieco czujności. Ponieważ nie jest to jedyny koszt kredytu, jaki poniesiemy zaciągając zobowiązanie. W takim razie powinniśmy również zwrócić uwagę na to, by koniecznie porównać ze sobą poszczególne kredyty gotówkowe. Możemy tego dokonać w prosty sposób, najzwyczajniej w świecie korzystając z porównywarki finansowej. Wtedy nie ulegnie już żadnym wątpliwościom, iż naprawdę mamy wyjątkową okazję załapać się na korzystne rozwiązanie.

Do takich dodatkowych kosztów na pewno zalicza się prowizja lub marża. Jest to opłata naliczana za tak zwane przygotowanie kredytu specjalnie dla naszych potrzeb. Innym kosztem często doliczanym do naszego rachunku jest również opłata przygotowawcza.

Należy uważać także na dodatkowe koszty, które najczęściej związane są z możliwością skorzystania z promocji. Wtedy bank warunkuje nam pewne zobowiązania. Do nich zalicza się na przykład wykupienie ubezpieczenia, czy też założenie rachunku osobistego. Z pozoru są to czynności, które bez problemu możemy wykonać. Ale warto sobie na spokojnie przekalkulować, jakie dodatkowe koszty z tego tytułu poniesiemy.

Może się okazać, iż założenie dodatkowego rachunku osobistego, będzie pociągało za nami zobowiązanie polegające na uiszczaniu comiesięcznej opłaty.

W skali miesiąca taka, opłata może wydawać się banalnie niska, ale po zsumowaniu jej w ciągu całego okresu spłaty, okazuje się, że nie jest to już taka mała kwota i może mieć ona znaczenie, szczególnie jeżeli patrzymy na każdy dodatkowy grosz dorzucany do zobowiązania.

Jeżeli poszukujemy dla siebie najkorzystniejszej oferty, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy na pewno kredyt gotówkowy, którym jesteśmy zainteresowani, na pewno odpowiada wszystkim naszym potrzebom. Niestety bardzo często dzieje się właśnie tak, że idziemy tropem reklamowanych promocji, które w gruncie rzeczy wcale nie okazują się takie tanie.
Dlatego najlepszym sposobem na znalezienie najtańszego kredytu, będzie sprawdzanie ich w rankingach produktów finansowych. Należy koniecznie pamiętać, by zwracać uwagę przede wszystkim na rankingi, które są aktualne. W innym przypadku niestety możemy natrafić na szereg przedawnionych ofert, które już niestety nie wniosą do naszej sytuacji niczego dobrego.

Pamiętajmy jeszcze, by zawsze przed ostatecznym podpisaniem umowy, dokładnie przeczytać wszystko, co zostało w niej zawarte. Dzięki temu unikniemy wszelkich niejasności, które tak naprawdę mogłyby się pojawić podczas spłaty.